Elektrostymulacja mięśni to zabieg przeprowadzany przy pomocy specjalistycznej aparatury, od której doprowadzane są elektrody do ciała pacjenta. Mocuje się je w punktach motorycznych, czyli miejscach wnikania nerwów do mięśnia, przy pomocy zapinanych na rzepy opasek. Na skutek działania prądu o niskiej częstotliwości, wywoływany jest skurcz mięśni zbliżony do tego, z którym mamy czynienia w przypadku ćwiczeń fizycznych.
Elektrostymulacja doskonale sprawdza się w przypadku mięśni uszkodzonych, porażeń oraz niedowładów typu wiotkiego. Taki zabieg ma na celu zapobiec degeneracji odnowionego mięśnia aż do momentu zregenerowania uszkodzonego nerwu obwodowego. Efektami elektrostymulacji są także: poprawa wyglądu sylwetki i dotlenienia skóry, spalanie tkanki tłuszczowej, rozbicie cellulitu, przyspieszenie produkcji kolagenu oraz elastyny, zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa odporności.
Elektrostymulacja jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych technik modelowania sylwetki, a to ze względu na fakt, iż zwiększa ona sprawność mięśni oraz zmniejsza obwód tkanki tłuszczowej. Stosować można ją na wszystkich partiach ciała, lecz najlepsze efekty widoczne są na brzuchu, udach oraz pośladków. W medycynie, elektrostymulację można stosować w rehabilitacji oraz fizykoterapii. Skutecznie zmniejsza ona ból, między innymi kręgosłupa.
Zabieg przeprowadzany jest na fotelu zabiegowym. Miejsca podłączenie elektrod na ciele są dezynfekowane, a na elektrody aplikowany jest specjalny żel. Po uruchomieniu aparatu, elektrody są przykładane do ciała pacjenta i przypięte rzepami. Kolejny etap to podłączenie kabli, co ma na celu stworzenie zamkniętego obiegu dla prądu. Każdy z mięśni jest traktowany dawką o regulowanej intensywności, która jest stopniowo zwiększana, a po dojściu do wartości maksymalnej – redukowana do minimum. Elektrostymulacja najlepsze efekty daje w seriach zabiegów przeprowadzanych codziennie lub co 2 dni.
Przeciwwskazaniami do zabiegu elektrostymulacji są: choroby serca, epilepsja, guzki i nowotwory o niewiadomym pochodzeniu, żylaki stany zapalne skóry i spastyczne porażenia mięśni.
Elektrostymulacja może być częścią rehabilitacji w ośrodku medycznym lub być przeprowadzana prywatnie. Wykonywana jest ona w salonach kosmetycznych, odnowy biologicznej czy masażu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by stosowne urządzenie zakupić do użytku domowego. Wybierając taki sprzęt, pod uwagę wziąć należy następujące parametry:
- Przeznaczenie – elektrostymulatory przeznaczone do użytku domowego to z reguły nieco prostsze urządzenia. Te stosowane w gabinetach kosmetycznych charakteryzują się większą pomocą oraz ilością elektrod, a także dodatkowymi funkcjami.
- Zasilanie – do wyboru są zarówno modele przenośne (zasilane bateryjnie), jak i stacjonarne, z wbudowanym zasilaczem sieciowym (taki sprzęt charakteryzuje się większą mocą).
- Ilość kanałów – większość elektrostymulatorów przeznaczonych do użytku domowego posiada 2 kanały obsługujące maksymalnie 8 elektrod. Jeżeli konieczna jest stymulacja kilku partii ciała równocześnie, zaopatrzyć można się w urządzenie 4-kanałowe obsługujące do 16 elektrod. Na taki model zdecydować powinny się osoby unieruchomione oraz te, których priorytetem jest spalanie tkanki tłuszczowej.
- Częstotliwość – w przypadku elektrostymulatorów EMS nie ma ona większego znaczenia, jako że ruch mięśni wywołuje prąd o niskiej częstotliwości. Prądy TENS są natomiast bardziej efektywne wówczas, gdy mamy do czynienia z wysoką częstotliwością. Elektrostymulatory prądów interferencyjnych powinny posiadać częstotliwość na poziomie minimum 4000 Hz.
- Ilość programów – im jest ona większa, tym na więcej sposobów można wykorzystać urządzenie. Niektóre z nich, poza wgranymi programami posiadają także możliwość samodzielnego zaprogramowania zabiegu.
- Dodatkowe funkcje – niektóre dostępne na rynku elektrostymulatory wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności takie, jak laser, ultradźwięki, termoterapia czy jonoforeza.
Szukając wysokiej jakości stymulatorów, warto zajrzeć na stronę: https://elektrostymulatory.net/o-compex/elektrostymulacja/