Buty ortopedyczne – kiedy buty profilaktyczne to za mało

0
865
Buty ortopedyczne – kiedy buty profilaktyczne to za mało

W leczeniu zapobiegawczym oraz terapii odwracalnych i nieodwracalnych schorzeń stóp buty profilaktyczne i ortopedyczne są niezastąpione. Oba rodzaje obuwia pełnią różne funkcje. W tym wpisie radzimy, kiedy najlepiej zastosować dany typ!

Różnica, o której warto pamiętać

Buty profilaktyczne i ortopedyczne są ze sobą mylone, chociaż różnica między przeznaczeniem jest bardzo duża. Podczas gdy modele z pierwszej z wymienionych grup stosowane są, jak łatwo się domyślić profilaktycznie, w celu zapobiegania powstawania schorzeń i korygowania niepożądanych nawyków, zwłaszcza u małych dzieci, modele z drugiej stosowane są przy korekcji oraz terapii wady stopy oraz kolan.

Buty profilaktyczne – idealne dla malucha

Buty profilaktyczne przeznaczone są głównie dla dzieci. Mają za zadanie stabilizować stopy maluchów, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Są wykorzystywane przy zapobieganiu powstawania takich wad jak koślawość, szpotawość itp. Buty z tej kategorii umożliwiają zamontowanie wkładek ortopedycznych.

Korekcja i zapobieganie

Buty ortopedyczne to zdecydowanie bardziej rozbudowana kategoria, która obejmuje modele przeznaczone zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych pacjentów. Już sam proces doboru jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku obuwia profilaktycznego. Stopa zostaje poddana badaniom przy użyciu nowoczesnego sprzętu. W oparciu o wyniki dobierane jest obuwie, które zadaniem jest nie tylko znacząca korekcja wady, lecz również zapobieganie jej pogłębianiu.

Buty ortopedyczne – rodzaje

Jak wspomnieliśmy powyżej, jest wiele rodzajów obuwia ortopedycznego. Najczęściej spotyka się:

  • buty z obcasem Thomasa – zalecane przy koślawości kolan oraz stóp
  • buty z odwróconym obcasem Thomasa – odpowiednie dla osób narażonych na skręcenie stawu skokowego, a także przy szpotawości stępu
  • buty połączone z ortezą (aparat ortopedyczny służący do stabilizacji stawu)
  • buty redresyjne – korygują kształt stopy, stosowane przy takich dolegliwościach, jak np.stopa wydrążona czy końsko-szpotawa
  • buty wyrównujące skrócenie kończyn.

Rozsądna inwestycja!

Problemy związane ze stopami dotykają bardzo wielu pacjentów, również dorosłych. Buty ortopedyczne to doskonałe remedium, które przynosi ulgę i potrafi znacząco przyczynić się do skorygowania schorzenia. Buty profilaktyczne znajdziesz chociażby pod tym linkiem https://pantofelek-sklep.pl/. Jeżeli na buty profilaktyczne jest już za późno, zakup obuwia ortopedycznego staje się koniecznością. Trzeba się przy tym liczyć z wydatkiem nawet kilkuset złotych. Jednak z drugiej strony, gdy porównać ten wydatek z rehabilitacją, lekami oraz prywatnymi wizytami u specjalistów, jak i znacząco podniesionym komfortem życia codziennego, taka inwestycja prezentuje się niezwykle korzystnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ