Błogosławieństwo jest darem od Boga na dalsze wspólne życie, który rodzice przekazują na ręce swoich dzieci. Dar błogosławieństwa na przyszłość ma oznacza pomyślność, obfitość, zdrowie, radość i pokój. Wszystko to wiąże się nierozdawanie i przenika się wzajemnie między wymiarem materialnym a wymiarem duchowy. Według tradycji chrześcijańskiej rytuał błogosławieństwa odbywa się w domu rodzinnym panny młodej. Jest to jeden z najbardziej wzruszających i symbolicznych momentów w dniu ślubu pary młodej.
Co wnosi błogosławieństwo w życie nowożeńców?
Nowożeńcy, po otrzymaniu błogosławieństwa od swoich rodziców, rozpoczynają swoją własną, wspólną drogę. Osoby z wierzących rodzin doskonale wiedzą, że to przedślubne błogosławieństwo jest czymś więcej niż tylko kolejną tradycją. Tak jak sam Bóg, kiedy stwarzał świat, wypowiedział ludziom pierwsze błogosławieństwa i błogosławił Adamowi i Ewie, aby się rozmnażali i panowali nas ziemią. Tak samo rodzice, gdy nad swoimi dziećmi wypowiadają słowa błogosławieństwa, wskazują im kierunek ich nowego życia. Zawsze są to piękne chwile pełne wzruszenia i wielkich emocji dla całej przybyłej na zaślubiny rodziny. Rodzice błogosławią na przyszłość młodej parze, oddając ją w ręce Boga, aby ten miał ich w swej opiece i by wspólnie mogli poznać Jego Syna Jezusa Chrystusa. Zbawił on ludzi od wszelkiego przekleństwa i przyniósł im błogosławieństwo na przyszłość i odpuszczenie grzechów. Gdy błogosławieństwo popłynie z najszczerszego serca troskliwych rodziców, ma potężną moc sprawczą w życiu młodej pary. Dzięki temu mogą się oni spodziewać się boskich cudów na wspólnej małżeńskiej drodze!
Ludzka życzliwość a błogosławieństwo boże
Wszyscy rodzice na pewno chcą wszystkiego, co najlepsze dla swoich dzieci. Są przychylnie nastawieni do zawierania małżeństw i cieszą się z wyborów życiowych dzieci oraz życzą swoim dorosłym pociechom, aby miały się jak najlepiej, wiodły życie szczęśliwe i pełne obfitości. Jednak jest ogromna różnica, jak te słowa zostaną wypowiedziana. Czy zostaną wypowiedziane w zwykłej formie, jako życzenia, gdzie po prostu wyrażamy nasze dobre chęci i cieszymy się szczęściem młodej pary. Inaczej będzie, jeśli te słowa te zostaną wypowiedziane właśnie w formie błogosławieństwa Bożego. Prawdziwego błogosławieństwa nie jest w stanie zastąpić żadna ludzka życzliwość. Pobierająca się para młoda, nawet jeśli ich rodzice nie są pewni co do wyboru ich drugiej połówki, powinna usilnie prosić swoich rodziców o przedślubne błogosławieństwo. Ta Boska Moc rodzicielskiego błogosławieństwa będzie ogromna, gdyż rodzice Państwa Młodych dostali od Boga autorytet nad dziećmi prosto z samego nieba. Dlatego mogą w prawie i przez moc tego nadanego im przez Boga autorytetu przekazać w życie swoich dzieci ogrom dobroci i słów, przeważnie pełnych ciepła i miłości. Boże błogosławieństwo na nową drogę życia jest ogromnie ważne i nigdy go nie powinno zabraknąć przed ślubem młodej pary.
Ręce pełne błogosławieństwa
Ceremonia błogosławieństwa młodej pary zazwyczaj odbywa się w rodzinnym domu panny młodej. Jednak jeśli ceremonia organizowana jest poza jej miejscem zamieszkania np. na świeżym powietrzu, w hotelu czy pensjonacie, również nie należy o nim zapominać! W tej podniosłej i uroczystej chwili powinni być obecni zarówno rodzice panny młodej, jak i rodzice pana młodego. Ceremonia błogosławieństwa powinna mieć wyjątkowy, odświętny charakter, zatem obowiązkowe są piękne stroje i piękne, czyste serca. Miejsce błogosławieństwa może być dodatkowo odświętnie ozdobione, np. świeżymi, pachnącymi kwiatami . Chrzestni rodzicie Państwa Młodych również mogą być obecni i sami pobłogosławić młodą parę. Tak samo dziadkowie. Bożego błogosławieństwa nigdy nie będzie młodej parze za mało.
Jak przebiega ceremonia błogosławieństwa?
Podczas ceremonii młoda para klęczy na podłodze przed rodzicami. Jest to znak poddania się ich autorytetowi i prośba do rodziców o błogosławieństwo. Następnie rodzicie kładą swoje ręce na głowy klęczących dzieci i mówią to, co mają w swoich sercach . Przeważnie błogosławi się młodą parę w imieniu Ojca, Syna i Ducha Świętego. Potem wszyscy mogą przekazać sobie święty pocałunek i cieszyć się z tej pięknej chwili, gdyż przed chwilą z rąk rodziców na ręce dzieci zostało przekazane błogosławieństwo, które będzie dalej przechodzić z pokolenia na kolejne pokolenie. Warto więc zadbać i uczyć tej tradycji kolejne pokolenia, aby piękne i pełne dobroci słowa błogosławieństwa nie opuszczały ich serc i ust. Jest to niezwykły i bardzo wzruszający moment i uczestnicy są przeważnie ogromnie wzruszeni i płaczą z radości i szczęścia. błogosławieństwo rodziców to jedna z najstarszych polskich tradycji i warto ją kultywować.
Podziękowanie dla rodziców
Podczas wesela młoda para dziękuje rodzicom za trud ich wychowania, czas i serce włożone w ich dorastanie oraz pomoc w organizowaniu ich wesela. Podczas tej ceremonii można wręczyć rodzicom wyjątkowy upominek czy kwiaty, aby również zapamiętali na długo ten doniosły i jakże ważny dzień w życiu rodziny.