Uzyskanie prawa jazdy nie jest specjalnie trudne – wymaga jedynie przejścia uregulowanych prawnie kroków. Jednym z wymogów stawianym przed kandydatami na kierowców jest odbycie badań lekarskich, które przeprowadzają wyznaczeni do tego lekarze. Badania de facto rozpoczynają całą procedurę ubiegania się o prawo jazdy, gdyż bez orzeczenia nie będzie możliwe założenie profilu kierowcy i zapisanie się na szkolenie praktyczne i teoretyczne. Więcej na temat procedury: http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/
Na czym polegają badania kierowców i czego się spodziewać?
Badanie lekarskie wykonywane przez lekarza orzecznika zawiera w sobie elementy badania internistycznego, okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Sam przebieg badań na kierowcę nie jest nad wyraz czasochłonny i badanie z wydaniem orzeczenia zajmuje na ogół około 20 minut.
W trakcie badania zbierany jest dokładny wywiad, który obejmuje bieżące dolegliwości, choroby przewlekłe, choroby neurologiczne i cukrzycę. W przypadku istnienia subiektywnych przeciwskazań lekarz może skierować kandydata na dodatkowe badania.
Po wywiadzie lekarz ocenia ostrość wzroku z użyciem graficznych tablic (Snellena) i korzystając z kolorowych tablic Ishihary bada rozróżnianie kolorów. Oprócz tego ocenia subiektywnie słuch badanego i może przeprowadzić fragmentaryczne badanie neurologiczne.
Całość badania kończy się wydaniem orzeczenia o zdolności, bądź jej braku do kierowania pojazdami.
Na pewno nie trzeba się stresować badaniem – jest ono wnikliwe i profesjonalne, ale większość badanych przechodzi je bez większych problemów!