Suche i pękające stopy to nie tylko nieestetyczny widok i przeszkoda uniemożliwiająca noszenie odkrytego obuwia, ale przede wszystkim problem wymagający leczenia. Żeby na stałe pozbyć się dyskomfortu związanego z pękaniem stóp, warto wybrać się do podologa – specjalisty od diagnozowania i leczenia chorób i dolegliwości stóp. Lekarz zaleci nam prawidłową pielęgnację oraz przeprowadzi terapię, która przywróci stopom zdrowy i piękny wygląd.
Objawy przesuszenia skóry stóp
Skóra na stopach jest naturalnie grubsza niż w innych częściach ciała. Stopy muszą bowiem utrzymywać ciężar całego naszego ciała i są szczególnie narażone na podrażnienia. Mają kontakt z nierównym często podłożem i znoszą spore obciążenie, kiedy skaczemy czy biegamy. Grubsza nie oznacza jednak przesuszona, łuszcząca się czy pękająca. Takie objawy traktowane są jako chorobowe oraz kwalifikują się do leczenia. Nie tylko negatywnie wpływają na wygląd stóp, ale przede wszystkim są bolesne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Przyczyny pękającej skóry stóp
Przesuszenie czy łuszczenie się skóry na piętach może mieć różne przyczyny, od niewłaściwej pielęgnacji, po problemy endokrynologiczne. Zły stan pięt to często także objawy cukrzycy. Jedno jest pewne: jeśli skóra na piętach pęka i źle wygląda, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Dlaczego wizyta u podologa jest konieczna?
Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy się jak najszybciej skonsultować z lekarzem podologiem. Tylko specjalista może zdiagnozować chorobę oraz ustalić jej przyczynę. To ważny krok, ponieważ suche pięty mogą być objawem poważnych chorób, takich jak np. cukrzyca. Żeby umówić się z podologiem, wystarczy znaleźć dane najbliższego specjalisty (np. na stronie podolodzy.pl) – podczas konsultacji lekarz podolog obejrzy chorobowo zmienione miejsca i zaleci nam odpowiednią kurację. Czasami wystarczy zmiana rytuałów pielęgnacyjnych, żeby stopy odzyskały dobrą formę – były gładkie, zdrowe i przyjemne w dotyku oraz świetnie prezentowały się w sandałach czy klapkach.
—
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podologia