Dlaczego warto wybierać techniczną odzież rowerową?

0
1046
Dlaczego warto wybierać techniczną odzież rowerową?

Producenci zachwalają odzież techniczną osobom aktywnym – w założeniu ma ona zapewniać komfort podczas rozmaitych dyscyplin sportu, dla których dany fason został zaprojektowany. Wyśmienity przykład stanowią tradycyjne koszulki dla kolarzy i biegaczy, które jeśli nawet nie pod względem właściwości, to wizualnie różnią się od siebie. Ale dlaczego szyte z syntetycznych nici ubrania miałyby spisać się lepiej podczas rowerowych przejażdżek niż wykonane z bawełny? Dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Bawełna kontra techniczne materiały

Odzież techniczna przylega do ciała, dlatego osoby z nadprogramowymi kilogramami mogą czuć dyskomfort lub skarżyć się na otarcia skóry. Miękki i, wydawałoby się, wygodny strój, złożony z bawełnianych szortów i T-shirtu, nie spowoduje wprawdzie podrażnień, ale też nie poradzi sobie najlepiej z odparowywaniem potu. Zwłaszcza wtedy, gdy na rower wsiadasz, by wyszaleć się na górskich ścieżkach i poddajesz swoje ciało ekstremalnemu wysiłkowi, byle jak najprędzej wjechać na szczyt. I mimo zdolności bawełny do wchłonięcia pewnych ilości wilgoci bez szkody dla komfortu, w pewnym momencie nasiąknie nią do tego stopnia, że straci swoją przewiewność i zacznie nieprzyjemnie kleić się do pleców.

Bawełna kontra techniczne materiały

Poliester

Dlaczego poliester, który – jak mogłoby się wydawać nie ma żadnych zalet poza trwałością i tym, że nie wymaga prasowania – miałby lepiej sprawdzać się od bawełny podczas tak ekstremalnej próby, jaką jest kolarstwo górskie? Przede wszystkim z tego względu, że może wchłonąć dużo większą ilość wilgoci niż włókna naturalne. Robi to zdecydowanie wolniej, ale też jest materiałem szybkoschnącym i skuteczniej ją odparowuje, szczególnie wtedy, gdy wieje wiatr. Aby podrasować właściwości poliestru producenci nadają mu kanalikową strukturę lub wyposażają konkretny element garderoby w panele z niewielkimi otworami, tym samym zwiększając ich wentylację.

Poliamid/nylon

Innym popularnym składnikiem odzieży technicznej jest oczywiście poliamid, znany nam również jako nylon. Najlepsze T-shirty dla osób aktywnych to te na bazie poliestru i poliamidu jednocześnie. Obydwa materiały słyną z odporności na zużycie, uszkodzenia i zagniecenia, a więc dobrze znoszą częste pranie i nie wymagają prasowania. Nylon może odrobinę szybciej od poliestru namakać , jednak jest też od niego bardziej miękki, więc i milszy dla skóry. Skomponowane razem tworzą zgrany duet.

Elastan/lycra/spandex

Nawet jeśli nie jesteś fanem syntetycznych materiałów, w składzie niektórych ze swoich ubrań nie unikniesz elastanu. Gdyby nie on, stroje kąpielowe i bielizna zupełnie nie dopasowywałyby się do Twojej sylwetki, a jeansy i skarpetki nie byłyby elastyczne, a za to zdecydowanie mniej wygodne. I to nie jedyny warty uwagi powód. Już odrobina lycry pozwala szyć odzież, która ściśle przylega do ciała, a zatem może wydajnie odprowadzać pot ze skóry, by następnie odparował on z ubrania. Spandex trzyma także kształt ubrań w ryzach i zapobiega ich nadmiernemu rozciąganiu. A z wad? No, cóż… Zupełnie nie przepuszcza powietrza. Jednak jego niewielkie domieszki w składzie odzieży nie robią różnicy.

Elastan/lycra/spandex

Bielizna termoaktywna

Jeśli Twoje spodnie kolarskie mogą być noszone bez bielizny pod spód, masz ułatwione zadanie. W przeciwnym razie wybierz majtki w odpowiednim dla siebie rozmiarze, które dobrze spełnią swoją rolę. Powinny ściśle przylegać do ciała, ale nie uciskać. Najlepiej by były wykonana techniką bezszwową, dzięki czemu nie będą Cię podrażniać ani krępować ruchów.

Bielizna termoaktywna na ogół jest wykonywana z dwóch warstw syntetyków, które działają dobroczynnie na Twój komfort. Pierwsza warstwa, wykorzystując różnicę temperatur ciała i otoczenia, wchłania wilgoć ze skóry, a następnie odparowuje ją. Druga zapewnia izolację termiczną, więc zapobiega wychłodzeniu czy przegrzaniu organizmu.

Panie powinny przywiązywać sporą uwagę do sportowych staników. Dobrze dobrane zapewnią biustowi komfort i podparcie, więc uchronią go przed destrukcyjnym wpływem na kształt i jędrność piersi, który wynika z jazdy przez wyboje.

Bielizna termoaktywna

Jak dbać o odzież techniczną?

Nie bez powodu słyszymy, że odzież techniczną powinniśmy prać po każdej aktywności. W ten sposób nie tylko pozbywamy się z niej nieprzyjemnych zapachów, ale również ułatwiamy wywiązanie się jej ze swego zadania – nie jest tajemnicą, że nawet najlepsze ubranie techniczne, gdy jest brudne, wchłania mniejsze ilości potu i w dużo mniejszym stopniu go odparowuje. Nawet kiedy używasz kolarskich spodenek z tzw. „pieluchą”, pod które nie zakłada się bielizny, bo same w sobie mają właściwości antybakteryjne, zadbaj o odpowiednią higienę. Jak prać odzież techniczną? W temperaturze zgodnej z sugestią na metce, używając proszku bez substancji zmiękczających czy lanoliny. W czasie dłuższych wyjazdów, gdy nie masz dostępu do pralki, przepierz ubrania ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Rozwieś w suchym, przewiewnym miejscu i nie martw się o prasowanie. Jak zapewne pamiętasz, materiały syntetyczne dzięki swojej sprężystości zupełnie się nie gniotą.

Wciąż zastanawiasz się, czy rzeczywiście potrzebujesz specjalnej odzieży na rower? Jeśli lubisz krótkie, niespieszne przejażdżki do pracy, odpowiedź brzmi: nie, nie ma takiej konieczności. Twoje ciało nie zdąży się nawet spocić. A jeśli kolarstwo nie jest jedynym sportem, który uprawiasz, możesz użyć koszulki do biegania lub gry w piłkę i wciąż czuć się komfortowo.

Jazda na rowerze sprawia, że Twoje serce bije mocniej? Zajrzyj na blog Lulagoga i z nami rozwijaj swoją pasję!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ