Witamina D – dlaczego warto ją suplementować?

0
1416
Witamina D – dlaczego warto ją suplementować?

Jedna z witamin, której niedobory szczególnie mocno dotykają mieszkańców Polski. Ze względu na położenie geograficzne i długą zimę, większość z nas walczy z jej niedoborem. Dlaczego suplementacja witaminy D jest ważna i tak często zwracają na nią uwagę dietetycy i trenerzy?

Właściwości witaminy D

Pod wpływem promieni słonecznych, z 7-dehydrocholesterolu, dochodzi do syntezy witaminy D. Ze względu na największe natężenie słońca, zachodzi to najczęściej w godzinach popołudniowych. Co ciekawsze, poziom efektywności tejże syntezy uzależniona jest min. od karnacji i intensywności nasłonecznienia. Oznacza to, iż okres od października do marca jest niezwykle newralgicznym oraz wymagającym dodatkowej suplementacji.

Zapotrzebowanie na witaminę D

W przypadku określenia zapotrzebowania na witaminę D, należy wziąć pod uwagę kilka, istotnych parametrów. Wśród nich są min. możliwości organizmu, który jest w stanie wytworzyć witaminę samodzielnie. Ponadto, w niewielkim stopniu, witamina D powinna być dostarczana również z pożywieniem. Każdego dnia powinniśmy przyjmować około 1000-2000 IU witaminy D, aby zachować jej wysoki, optymalny poziom. W tym celu zaleca się spożywać dużej ilości ryb – min. łososia czy wędzonej makreli. A gdy nasza dieta nie obfituje w te produkty – wskazana jest suplementacja.

Co robi witamina D?

No właśnie, ale czemu w ogóle warto kontrolować poziom tej witaminy?

Jest to jedna z najistotniejszych witamin, której poziom ma wpływ na stan kości, zębów, układu krążenia i… naszej sylwetki. Ostatnie badania wskazują, iż witamina D bierze udział w syntezie insuliny, oddziałuje na przytarczyce, zmniejszając tym samym wydzielanie parathormonu, a także wpływa na masę kości, zwiększając wchłanianie fosforu i wapnia z jelita.

Objawy niedoboru witaminy D

Aż dziw bierze, że niedobór witaminy D dopada większość Polaków w okresie zimowo – jesiennym. Jeśli więc, w ostatnim czasie, odczuwasz skurcze mięśni, bóle głowy, czujesz się ospały, wiecznie niewyspany, męczą cię biegunki na przemian z zaparciami, najpewniej dołączyłeś do tego licznego grona. Aby upewnić się, iż wstępna diagnoza jest słuszna – wykonaj badania laboratoryjne i skonsultuj otrzymany wynik z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem. Jest to niezwykle ważne, bowiem długotrwały niedobór może doprowadzić do bolesnych skurczów mięśni, rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, stwardnienia rozsianego, a także depresji i nowotworów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ