Partner z kryzysem wieku średniego | co możesz zrobić?

0
1449
kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego dopada ponad 20% mężczyzn powyżej 35 roku życia, ale coraz częściej również dopada i kobiety! Żartobliwie to zjawisko nazywa się “syndromem czerwonego Ferrari”, To bagatelizuje tym samym bardzo poważny problem i lekko obśmiewaja zachodzące wtedy zmiany. Dlaczego?

 

Czy słusznie?

Psychologowie biją na alarm, ponieważ zachodzący w nas kryzys nie jest powodem do wyśmiewania go. Ten problem wydaje się być jeszcze większy niż powszechnie się uważa. Zacznijmy wiec od wyjaśnienia tego, czym dokładnie jest kryzys wieku średniego i jak go zdiagnozować u swojego partnera.

W pewnym momencie naszego życia, ludzie zdają sobie sprawę z zachodzących w ciele i życiu zmian, robią rachunek sumienia. Dokładnie analizują wszytko, co osiągnęli i to co w życiu posiadają. Wtedy przechodzimy tzw. kolejny etap rozwojowy. Kiedyś wchodziliśmy w niego w okolicach 50roku życia, dziś za sprawą zmiany wielu czynników społeczno-rozwojowych robimy to dużo wcześniej. Popadamy w niepotrzebną zadumę, nostalgię, zaczynamy patrzeć zbyt krytycznie na dotychczasowe życie i swoje dokonania. To bardzo często stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego. To zagrożenie  nie tylko dla nas samych, ale i także dla naszych partnerów.

To właśnie wtedy dochodzi do zdrad, rozpadów małżeństw, tworzenia się długów i bankructwa i innych problemów, których logicznego wytłumaczenia nie jesteśmy w stanie odnaleźć. Nasz życiowy partner zaczyna w tym momencie bardzo krytycznie postrzegać to gdzie się znajduje, jak żyje i co posiada. Zaczyna brakować mu szaleństwa, chce próbować nowych rzeczy, często kosztem Ciebie! Może też popaść w smutek i zachorować na depresję.
Kiedy widzimy, iż nasza ukochana druga połówka traci na pewności siebie, albo nagle zaczyna zachowywać się w  bardzo odmienny i niezrozumiały dla Ciebie sposób powinna zapalić się ostrzegawcza lampka.

Co wtedy zrobić, by ułatwić mu ten trudny okres?

Wiedzieć.

Dobrze przeczytaliście. Należy wiedzieć o fakcie, że faktycznie istnieje coś takiego. jak kryzys wieku średniego. Nie jest to ani jego kaprys, banalny usprawiedliwiający wymysł, nie jest to też robienie Ci “na złość”. To nowy, bardzo etap w życiu Twojego partnera. Dlatego nie należy go bagatelizować i lekceważyć jego zachowania. Wiedz jednak również, iż kiedy Twój 20 kilkuletni partner dopuści się zdrady i będzie tłumaczył się kryzysem, to najpewniej nie będzie miał racji. Złość czy chęć eksperymentów z nowym partnerem niż obecnym w związku występuje przecież niezależnie od wieku. Nie jest to jednak element opisywanego problemu. Należy umieć to rozgraniczyć i co najważniejsze – wiedzieć, jak należy w takim momencie pomóc.

kryzys wieku średniego

Pomóc.

Najlepszym lekarstwem jest zrozumienie i pomoc. Kiedy już wiesz, że Twój partner ma takie problemy, postaraj się z nim szczerze porozmawiać na ten temat. Widzisz jego przygnębienie, osaczenie, ucieczkę w samotność czy próbę zmiany dotychczasowego życia? Możesz wtedy zrobić kilka z następujących rzeczy.

  • Po pierwsze – daj mu przestrzeń. Może to być bardzo trudne dla Cienie, ponieważ wymaga dużej dozy zaufania. Pomaganie partnerowi “na siłę” albo uzdrawianie wbrew jego woli często przynosi odmienny rezultat. Sprawdź, czy to właśnie spokój nie będzie dla Twojego partnera najlepszym lekarstwem.
  • Po drugie – wspieraj go. Jeśli przestrzeń nie jest tym czego potrzebuje Twój partner – pójdź w drugą skrajność – bądź. Spędzaj z nim czas, rozmawiaj, dodawaj otuchy i wzmacniaj jego pewność siebie.
  • Po trzecie – spróbujcie terapii. Jeśli związek się psuje i nic innego nie pomaga, warto udać się po poradę do specjalisty. Pomoże to spojrzeć na związek obiektywnie z boku.

Zapobiegać.
Czasem warto też zadziałać wcześniej. Możesz odczytać wcześniej pewne sygnały, które powodują, że można spodziewać się początków kryzysu wieku średniego zanim on się faktycznie pojawi. Oczywiście nie ma tutaj jednego złotego środka i pełnej listy na której wymienione są wszystkie objawy, ale warto działać, kiedy

  1. Nasz partner nagle odczuwa złość z powodu swojego wieku, zmian i dolegliwości, które zachodzą w jego organizmie za sprawą wieku.
  2. Pojawiają się stany lękowe- przemyślenia dotyczące przemijania, pracy, rodziny, życia, domu, finansów etc.
  3. Ucieczka- od Ciebie, obowiązków czy od rodziny. W małżeństwach często taka osoba zapomina, że posiada rodzinę i nie może się z niej wypisać w żadnej dowolnej dla niego chwili.
  4. Zmienia system wartości – np. nagle praca takiego człowieka jest ważniejsza od rodziny, a pójście na siłownie 4 raz w tygodniu jest bardziej atrakcyjne niż wspólna kolacja z Tobą.
  5. Krytykuje Ciebie i Wasz związek używając sformułowań typu: “nigdy nie byliśmy szczęśliwi” albo “nie jesteś Panem/Panią mojego życia”.

Wszystkie te elementy tworzą pewien wzorzec zachowań, która ma ochronić Wasz związek przed rozpadem. Nie zawsze kryzys wieku średniego zawsze oznacza rozwód czy rozstanie, ale z pewnością to bardzo ważny test dla waszej relacji. Wymaga ogromnej siły, miłości, wzajemnego wsparcia i chęci tworzenia czegoś dalej. Wierzymy, że każdy naprawdę silny związek jest w stanie to przetrwać.

 

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ