Ból żołądka po antybiotyku – jak z nim walczyć?

0
8541
ból żołądka

Ból żołądka po antybiotyku – jak z nim walczyć?

Kuracja antybiotykowa w leczeniu niektórych schorzeń jest często nieunikniona. Antybiotyki nie tylko niszczą wirusy czy bakterie powodujące choroby, ale także wyniszczają naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego, powodując przy tym szereg skutków ubocznych. Najczęstszym działaniem niepożądanym antybiotyków jest ból żołądka. Jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy złagodzić te objawy lub całkowicie mu zapobiec.

Kilka sprawdzonych sposobów na ból brzucha przy antybiotykoterapii

Jakie są sposoby zapobiegania skutkom ubocznym kuracji antybiotykowych? Przede wszystkim podczas przyjmowania antybiotyku warto dodatkowo zażywać probiotyk. To lek, którego zadaniem jest wzmożona ochrona wrażliwej błony śluzowej żołądka i całego układu trawiennego. Należy pamiętać o tym, iż probiotyku nie należy przyjmować jednocześnie z antybiotykiem. Lekarze sugerują, aby brać go w odstępie dwóch do trzech godzin od przyjęcia antybiotyku. Wyjątkiem jednak są środki, które mają w swoim składzie szczep drożdżaka saccharomyces boulardii. To leki, które chronią bakterie jelitowe i pozwalają im się odbudować. Zażywając taki probiotyk nie trzeba pilnować odstępu czasowego między dawkami antybiotyków.

Jeśli przy terapii antybiotykowej następuje zwiększenie ilości przyjmowanych leków, warto również zwiększyć spożywanie produktów mlecznych, a w szczególności zsiadłego mleka czy kefiru. Produkty które pomagają chronić wrażliwe ściany żołądka, wpływają pozytywnie na odbudowę flory bakteryjnej i sprawiają, że możemy zapomnieć o bólu brzucha, lub stanie się on zdecydowanie mniej uciążliwy. Podobnie jak w przypadku stosowania probiotyków, wskazane jest zachowanie kilkugodzinnego odstępu pomiędzy zażyciem antybiotyku a spożyciem przetworów mlecznych. Również nie należy popijać nimi tabletek, ponieważ wapń zawarty w tych produktach wchodzi w reakcje z lekiem, tworząc sole nierozpuszczalne w wodzie. Przez te sole prawidłowe wchłanianie antybiotyku do organizmu zostaje zaburzone.

Czy można przyjmować antybiotyk na czczo?

Niestety, bardzo ważne przy antybiotykoterapii jest również fakt, aby nie zażywać antybiotyku na pusty żołądek. Pierwszą dzienną dawkę najlepiej spożyć już po śniadaniu. Niemniej jednak niezbędne jest dokładne zapoznanie się z dołączoną do leku ulotką, w której znajdują się dokładne wytyczne i wskazania co do stosowania. Lekarz przepisujący antybiotyk również powinien poinformować nas o wskazówkach dotyczących przyjmowania danego leku dla naszego bezpieczeństwa. Takich informacji możemy również zasięgnąć, pytając o poradę farmaceuty w aptece.

Bóle brzucha nie muszą nierozerwalnie towarzyszyć antybiotykoterapii. Aby ich uniknąć, należy mieć świadomość faktu, że jesteśmy narażeni na przykre skutki uboczne podczas zażywania leku.

Wiele osób popełnia błąd zażywając produkty probiotyczne na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Ból żołądka po antybiotyku – jak z nim walczyć?

Kuracja antybiotykowa często jest nieunikniona, antybiotyki nie tylko niszczą bakterie będące przyczyną choroby, ale także naturalną florę bakteryjną powodując szereg skutków ubocznych. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest ból żołądka przy antybiotykoterapii, istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy mu zapobiec.

ból żołądka

Kilka sprawdzonych sposobów

Przede wszystkim podczas stosowania antybiotyku warto zażywać probiotyk, jego zadaniem jest ochrona błony śluzowej żołądka i układu trawiennego. Probiotyku nie należy przyjmować równocześnie z antybiotykiem, lekarze radzą, żeby brać go w odstępie 2-3 godzin od zażycia antybiotyku. Wyjątkiem są środki, które mają w składzie szczep drożdżaka saccharomyces boulardii, który chroni bakterie jelitowe i pozwala im się odbudować. Zażywając taki probiotyk, nie trzeba zachowywać przerwy czasowej od przyjęcia antybiotyku.

Dobroczynny kefir

Zwiększenie ilości spożywanych produktów mlecznych, a szczególnie zsiadłego mleka czy kefiru pomaga chronić ściany żołądka, wpływa pozytywnie na odbudowę flory bakteryjnej i sprawia, że o bólu brzucha możemy zapomnieć lub jest zdecydowanie mniej uciążliwy. Tak samo, jak w przypadku probiotyków wskazany jest kilkugodzinny odstęp między zażyciem antybiotyku a spożywaniem przetworów mlecznych, nie należy też nimi popijać tabletek. Wapń zawarty w tych produktach w reakcji z lekiem tworzy nierozpuszczalne w wodzie sole, przez co wchłanianie antybiotyku do organizmu jest zaburzone.

 

Kiedy przyjmować probiotyki?

Ważne jest również, aby nie przyjmować antybiotyku na pusty żołądek, najlepiej zażywać go po śniadaniu. Niemniej jednak konieczne jest zapoznanie się z dołączoną do leku ulotką, na której znajdują się dokładne wskazania co do stosowania. Niektórych antybiotyków nie wolno łączyć z pokarmami, ponieważ mogą zadziałać ze zmniejszoną siłą.

Zażywanie antybiotyków bez  zabezpieczenia flory żołądka probiotykiem czy produktami mlecznymi zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych. Istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zapobiegać takim sytuacjom. Wtedy od początku kuracji zniwelujemy działania niepożądane i wspomożemy układ trawienny w czasie trwania choroby. Zdarza się też niestety, że organizm nie toleruje przepisanego antybiotyku. Należy w takim wypadku bezzwłocznie zgłosić się do lekarza i poprosić o zamianę leku.

 

[Głosów:41    Średnia:2.2/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ